a3.jpg

Kury

Kury to inteligentne ptaki, które przekazują sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie. Przykładowo, matki uczą swoje pisklęta unikania ziaren, które mogą im zaszkodzić. Kury potrafią rozwiązywać proste zadania i rozumieją związki przyczynowo-skutkowe. Młode kurczęta zdają sobie sprawę, że obiekt, który widziały, nadal istnieje, nawet jeżeli został przed nimi ukryty. U dzieci zmysł ten rozwija się w okolicach szóstego miesiąca życia, u kur już po dwóch dniach od narodzin. Co ciekawe, kury widzą więcej kolorów niż my oraz potrafią rozpoznać i rozróżnić ponad sto twarzy zwierząt i ludzi. Posiadają też złożony system komunikacji, składający się z różnych dźwięków i odgłosów alarmowych ostrzegających przed zagrożeniem.

Ptaki te mają osobowość oraz potrafią okazywać emocje. Matki zaczynają się komunikować ze swoimi dziećmi już przed ich przyjściem na świat, ćwierkając w kierunku niewyklutych jeszcze piskląt. Są do swoich młodych bardzo przywiązane, okazują im wszelkie niezbędne wsparcie i bronią je przed drapieżnikami. Kury potrafią wczuć się w niebezpieczną sytuację innych osobników i podejmować swoje decyzje na podstawie wcześniejszych ich zachowań. Potrafią wysoko skakać i biegać z prędkością ponad dziesięciu kilometrów na godzinę. Niestety, większość z nich przetrzymuje się w halach i klatkach, w których ledwo mogą się poruszać.

W 2021 roku w Polsce zabito ponad 1 miliard i 138 milionów kur!

W chowie przemysłowym wszystkie te ptaki przetrzymuje się w dusznych, zamkniętych halach, przepełnionych amoniakiem. Zwierzęta te nie mają nawet dostępu do świeżego powietrza i światła słonecznego. Nigdy nie zaznają swoich ulubionych kąpieli piaskowych, dzięki którym ptaki pozbywają się pasożytów i poprawiają kondycję swoich piór. Kury w hodowli pozbawione są jakiejkolwiek opieki weterynaryjnej – nie ma mowy o leczeniu poszczególnych zwierząt, gdyż brakuje na to czasu i jest to nieopłacalne.

Brojlery – kury hodowane na mięso – trzyma się stłoczone w ilości kilkudziesięciu tysięcy ptaków w jednym budynku. Są tuczone specjalną paszą, która powoduje zbyt szybki przyrost wagi – pod wpływem ciężaru ciała mają problemy z nogami, chorują i w związku z tym bardzo cierpią. W wieku około sześciu tygodni ładowane są do skrzynek i tirami przewożone do rzeźni. Podczas załadunku i rozładunku ptaki często doznają kontuzji lub złamań skrzydeł, a część kur nie przeżywa transportu.

Nioski – kury hodowane na jaja – pozamykane są po kilka osobników w małych klatkach, w których podłogę stanowi metalowa krata. W takim ścisku ptaki nie mogą rozprostować skrzydeł, ani spełnić żadnych podstawowych potrzeb biologicznych, przez co żyją w stresie i stają się agresywne. Zamiast poprawić warunki i wyeliminować wzajemne okaleczanie się zwierząt, hodowcy stosują przycinanie dziobów – bez znieczulenia! Nioski zmuszane są do składania jaj w tak dużej ilości, że powoduje to odwapnienie organizmu.

W przemyśle jajczarskim małe koguciki, ze względu na ich płeć i fakt, że nie znoszą jaj, traktowane są jako odpady. W ciągu pierwszej doby ich życia mogą zostać zmielone żywcem lub zagazowane.