Zarzuty dla 12 osób!

Akta sprawy dotyczącej znęcania się nad zwierzętami na terenie rzeźni Agryf w Szczecinie mają 1300 stron!

Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie. Prokurator postawił zarzuty znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem 12 osobom, w tym dwóm lekarzom weterynarii.

Znęcanie odbywało się poprzez przeciąganie chorych świń za nogi, uszy i za pomocą łańcuchów, bicie poganiaczami w niedozwolone miejsca ciała m. in. w głowę. Zarzuty postawione weterynarzom dotyczą dopuszczania do takich sytuacji, braku reakcji i zaniechania zgłaszania tych faktów odpowiednim organom nadzoru.
W rzeźni łańcuch przeznaczony był do wciągania za nogi świń chorych i słabych, co nie powinno mieć abolutnie miejsca, bowiem w ten sposób wciągane mogą być wyłącznie zwierzęta martwe lub pozbawione świadomości. Między innymi dlatego, Prokurator ocenił takie postępowanie jako szczególnie okrutne wobec zwierząt.

W rzeźni zabija się około 6 tysięcy świń dziennie, ile zwierząt zostało narażonych na dodatkowe cierpienie i ból?

Wkrótce do sądu trafi akt oskarżenia. Sprawę w imieniu Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! prowadzi Adwokat Katarzyna Topczewska.

Aktywiści podczas dochodzenia ujawnili szereg przypadków znęcania się nad zwierzętami w rzeźni Agryf w Szczecinie, która należy do firmy Animex.

Kopanie i bicie zwierząt poganiaczami, uderzanie we wrażliwe części ciała (m. in. w twarz, głowę), używanie wózka do przewożenia martwych zwierząt na osłabionych świniach, zakładanie łańcucha na nogi i ciągnięcie, uderzanie i dźganie przez kraty w ciężarówkach, wyciągnięcie osłabionej świni za ucho z ciężarówki – to przykłady zaobserwowanych zachowań pracowników, które miały miejsce podczas rozładunku.

Aktywiści śledczy filmowani miejsce rozładunku podczas 13 wyjazdów w 2016 i 2017 roku. Każdego dnia na miejscu byli pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, którzy nie reagowali na przemoc wobec zwierząt.

Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! i Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! przygotowały i złożyły zawiadomienie do prokuratury o znęcaniu się nad zwierzętami.

Firma Animex jest największą na polskim rynku firmą mięsną. Od 1999 roku przynależy do światowego giganta Smithfield Foods Incorporated. Od września 2013 Smithfield Foods, a tym samym także Animex Foods, są częścią globalnej firmy WH Group – największego producenta mięsa wieprzowego na świecie. W Polsce do firmy należą takie marki jak: Krakus, Morliny, Berlinki, Morlinki, Mazury, Yano.