Dramat zwierząt w rzeźni Pamso

W Zakładach Mięsnych Pamso w województwie łódzkim zarejestrowaliśmy szereg nieprawidłowości dotyczących łamania praw zwierząt.

Nagrania zostały opublikowane przez Fundację Viva! w ramach działań kampanii Stopklatka i Zostań Wege. Podczas prowadzonego śledztwa odbyło się 17 wyjazdów i monitorowanie rzeźni od października do kwietnia. Aktywiści śledczy Fundacji Viva! zarejestrowali wielokrotnie powtarzające się sytuacje m.in. takie jak nadużywanie poganiaczy elektrycznych, dźganie i uderzanie długim metalowym prętem, rażenie świń po głowach, w okolicach oczu i innych niedozwolonych miejscach ciała, rażenie raz za razem, bez odpowiednich odstępów oraz kopanie zwierząt. Zarejestrowana została również sytuacja wleczenia leżącej świni łańcuchem za nogę do ubojni. Rażące naruszanie prawa pokazuje, w jaki sposób traktowane są zwierzęta w ostatnich chwilach swojego życia.

To już piąte śledztwo Vivy! z rzeźni na terenie Polski.

Nasi aktywiści śledczy kolejny raz ujawniają przemoc, która ma miejsce w ubojniach. To już piąta rzeźnia w Polsce. Kolejny raz publikujemy, jak pracownicy kopią świnie, rażą je prądem po głowach i dźgają. To nie są jednostkowe sytuacje, to są zachowania, na które nikt na terenie zakładu nie reaguje. Gdzie w takich sytuacjach są kierownictwo firmy i lekarze weterynarii? – Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka

Fundacja Viva! z adwokat Katarzyną Topczewską złożyła w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.Przekazaliśmy ponad pięć godzin materiału video do prokuratury w Pabianicach.

Nie ulega wątpliwości, że świnie nie ustępują inteligencją psom domowym, co do których prokuratorzy wszczynają dochodzenia i kierują do sądów akty oskarżenia o znęcanie się nad nimi. To, że w organy ścigania wciąż nie dostrzegają cierpienia innych gatunków zwierząt, musi się w końcu zmienić, bo wiedza naukowa o potrzebach tych zwierząt jest coraz większa i nie można jej  lekceważyć. A ustawa o ochronie zwierząt nakazuje nam traktowanie wszystkich zwierząt w sposób humanitarny. Takie sprawy były do niedawna umarzane. Przełom przyniosła sprawa okrutnego rozładunku zwierząt pod rzeźnią w Witkowie, gdzie pierwszy raz w historii zapadły kary bezwzględnego pozbawienia wolności za podobne traktowanie zwierząt – mówi adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva!.

Nagrody i przemoc wobec zwierząt.

Zakłady mięsne Pamso, które monitorowali aktywiści Fundacji Viva! szczycą się ponad stuletnią tradycją i otrzymanymi nagrodami. W 2020 roku otrzymali tytuł Rodzinnej Marki Roku oraz Gazeli Biznesu 2020 za wysiłek wkładany w dostosowywanie produktów i usług do najwyższych standardów. Zaskakujące jest otrzymywanie nagród za najwyższe standardy przez firmę, na terenie której dochodziło do przemocy wobec zwierząt ujawnionej przez aktywistów.

Nagrania potwierdzają, że nadzór nad przestrzeganiem przepisów ochrony zwierząt w takich miejscach jak ubojnie jest dalece niewystarczający. Pośpiech powoduje, że standardowym sposobem na rozładunek zwierząt jest ich bicie i rażenie prądem we wrażliwe – niedozwolone przepisami – miejsca. Do wyeliminowania części patologii przyczyniłby się obowiązek montowania kamer w ubojniach, na rzecz którego zbieramy obecnie podpisy pod petycją. Natomiast największą rolę w nadzorze nad Ustawą o Ochronie Zwierząt ma do wypełnienia inspekcja weterynaryjna, która niestety cały czas zawodzi – Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!

Petycję podpisało już ponad 35 tysięcy osób. Petycja na rzecz wprowadzenia obowiązkowego monitoringu w ubojniach

 

Daj szansę diecie roślinnej.

Fundacja Viva! od lat zachęca do wyboru diety roślinnej. Edukuje i kształtuje postawy współczucia wobec zwierząt. Bez wątpliwości wybór diety roślinnej jest ważną i słuszną decyzją. Dlatego też, kampania Zostań Wege prowadzi bezpłatny programu Zostań Wege na 30 dni. Program jest dostępny w darmowej aplikacji na telefon oraz na platformie mailingowej zostanwege.pl

Przemysł, w którym zwierzęta tzw. hodowlane są zmuszone funkcjonować, tworzy mnóstwo patologii. Wszystkie przeprowadzone przez Vivę śledztwa w rzeźniach ujawniły przemoc wobec zwierząt i wiele innych poważnych nieprawidłowości. Jedynym skutecznym sposobem na niewspieranie takich działań jest niekupowanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Konsumenci nie mają wglądu w proces produkcji i nie bez powodu rzeźnie otoczone są wielkimi murami, gdyż skrywają trudną do zaakceptowania rzeczywistość. Wybór diety roślinnej to najlepsza opcja, jeśli nie chcemy być częścią tego okrutnego systemu Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege