Antonin 2022

Szokujące śledztwo w sprawie traktowania ryb!

Opublikowaliśmy wstrząsający materiał będący wynikiem śledztwa w miejscowości Antonin pod Ostrowem Wielkopolskim, podczas którego zarejestrowano okrutne traktowanie ryb i łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

W ramach działań dwóch kampanii - Stopklatka i Zostań Wege aktywiści śledczy 16 grudnia tego roku objęli monitoringiem stoisko sprzedające ryby. Osoby kupujące wybierały z basenu ryby, które następnie były zabijane w namiocie zlokalizowanym za stoiskiem.

Aktywiści zarejestrowali co działo się wewnątrz namiotu, jest to naprawdę wstrząsający materiał. Podczas jednego dnia udokumentowali wielokrotne sytuacje patroszenia ryb bez ogłuszania, odcinania i urywania głów również bez ogłuszania, a w sporadycznych sytuacjach gdy zastosowane było ogłuszenie, zazwyczaj było ono nieskuteczne, co oznacza, że ryby nadal odczuwały ból. Nagrania pokazują w jaki sposób traktowane są ryby w ostatnich chwilach swojego życia. Brak skutecznej kontroli, odpowiednich przepisów i ludzka obojętność prowadzą do poważnych nieprawidłowości, a także znęcania się nad zwierzętami, często ze szczególnym okrucieństwem - komentuje Łukasz Musiał, koordynator kampanii śledczej Vivy! -  Stopklatka.

Warto zauważyć, że sprawa traktowania ryb, nie dotyczy tylko okresu przed świętami. To nie było świąteczne stoisko z karpiami, ale takie na którym regularnie sprzedaje się jesiotry, sumy, amury oraz karpie. Powiadomiliśmy w tej sprawie Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury, zawierające trzy i pół godziny materiału video.
 
 
Ryby, tak jak pozostałe zwierzęta kręgowe, korzystają z ochrony prawnej przewidzianej w ustawie o ochronie zwierząt. Problem w tym, że cierpienia ryb nie słychać, może dlatego tak długo organy ścigania i wymiar sprawiedliwości pozostawały obojętne na ich krzywdę. To się na szczęście zmienia, Fundacji Viva! udało się doprowadzić do kilku prawomocnych wyroków skazujących za znęcanie się nad rybami. Zarejestrowane na filmach krojenie żywych ryb czy urywanie im głów na żywca to wyjątkowe bestialstwo, co podkreśliliśmy w złożonym do prokuratury zawiadomieniu. W mojej ocenie ten czyn powinien zostać zakwalifikowany, jako znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi wyższa kara – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - komentuje pełnomocniczka Vivy adwokat Katarzyna Topczewska.
 
W odpowiedzi na nasze pytania, Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna po przeprowadzonej kontroli poinformowała, że przedmiotowe stoisko działało bez rejestracji, używano niewłaściwych narzędzi (nóż z piłką do chleba), w basenie pływały ryby z ranami, które powinny zostać natychmiast uśmiercone oraz oceniła, że przekazane przez fundację materiały video wskazują na znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Jedna z osób obsługujących stoisko to myśliwy, który posiada zezwolenie na broń.
 

Te wyjątkowo drastyczne nagrania pokazują, że jest bardzo niska świadomość zarówno przepisów chroniących ryby jak i faktu, że ryby są zwierzętami zdolnymi do odczuwania bólu. W ostatnich latach udało się namówić prawie wszystkie sieci handlowe do rezygnacji ze sprzedaży żywych ryb, ale to nadal za mało biorąc pod uwagę to jak są uśmiercane i traktowane podczas transportu i sprzedaży - dodaje Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!

Zarejestrowane nagrania są szokujące i trudne do oglądania nawet dla osób od dawna zaangażowanych w działania śledcze na rzecz zwierząt. Aktywiści mają świadomość i wiedzę na temat tego jak traktowane są zwierzęta, jednak konsumenci i konsumentki nie mają bezpośredniego wglądu w proces chowu czy uboju zwierząt, w tym także ryb. A żaden producent nie może im zagwarantować, że produkty mięsne, które kupują nie wiązały się z cierpieniem zwierząt. Dodatkowym problemem jest częsty sposób postrzegania przez ludzi ryb jako zwierząt mniej zdolnych do odczuwania niż ssaki czy ptaki. Co jest bardzo przykre, że odbiera im się tę zdolność, zapewne dlatego, że nie mają głosu i nie mogą komunikować swojego cierpienia - mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Vivy zaangażowanej w śledztwo - Zostań Wege.