Petycja na rzecz wprowadzenia obowiązku instalowania monitoringu wideo w ubojniach

Szanowny Panie Ministrze,

Zwracamy się do Pana zaniepokojeni sytuacją, która ma miejsce w polskich rzeźniach. Nasze śledztwa w trzech ubojniach - w Szczecinie, Przechlewie i Witkowie - ujawniły, że pracownicy nagminnie stosują przemoc wobec zwierząt i łamią ustawy o ochronie, transporcie i uboju zwierząt. Najnowszy reportaż TVN z rzeźni krów potwierdza nielegalne i okrutne praktyki. Nie ma wątpliwości, że obecny nadzór w tego typu zakładach jest niewystarczający.

Wnosimy o wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek instalowania monitoringu wideo w ubojniach - zarówno na stanowiskach ubojowych, jak i miejscach, w których zwierzęta są rozładowywane i przetrzymywane. Monitoring powinien działać całą dobę, a nagrania z niego powinny być przechowywane co najmniej przez 3 miesiące i dostępne na wezwanie odpowiednich służb, takich jak Inspekcja Weterynaryjna, policja, prokuratura i sądy.

Taki monitoring przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa oraz zmniejszenia cierpienia zwierząt. Postulujemy o podjęcie zdecydowanych i natychmiastowych kroków celem wprowadzenia odpowiednich przepisów.