Rzeźnia w Szczecinie


Aktywiści podczas dochodzenia ujawnili szereg przypadków znęcania się nad zwierzętami w rzeźni Agryf w Szczecinie, która należy do firmy Animex. Kopanie i bicie zwierząt poganiaczami, uderzanie we wrażliwe części ciała (m. in. w twarz, głowę), używanie wózka do przewożenia martwych zwierząt na osłabionych świniach, zakładanie łańcucha na nogi i ciągnięcie, uderzanie i dźganie przez kraty w ciężarówkach, wyciągnięcie osłabionej świni za ucho z ciężarówki – to przykłady zaobserwowanych zachowań pracowników, które miały miejsce podczas rozładunku.

Aktywiści śledczy filmowani miejsce rozładunku podczas 13 wyjazdów w 2016 i 2017 roku. Każdego dnia na miejscu byli pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, którzy nie reagowali na przemoc wobec zwierząt.

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! i Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! przygotowały i złożyły zawiadomienie do prokuratury o znęcaniu się nad zwierzętami.

Firma Animex jest największą na polskim rynku firmą mięsną. Od 1999 roku przynależy do światowego giganta Smithfield Foods Incorporated. Od września 2013 Smithfield Foods, a tym samym także Animex Foods, są częścią globalnej firmy WH Group – największego producenta mięsa wieprzowego na świecie. W Polsce do firmy należą takie marki jak: Krakus, Morliny, Berlinki, Morlinki, Mazury, Yano.