Rzeźnia w Witkowie

Bicie po głowie młotkiem, rażenie prądem we wrażliwe miejsca czy przepędzanie zwierząt z poważnymi urazami nóg – to tylko niektóre z obrazów znęcania się nad zwierzętami, zarejestrowanych na nagraniach wykonanych przez aktywistów BASTY i Vivy w jednej z polskich ubojni. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! i Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! Opublikowały video-raport „Rzeźnia w Witkowie”, będący skutkiem wielomiesięcznego śledztwa.

Aktywiści działający na rzecz praw zwierząt od lutego do sierpnia 2016 roku dokumentowali rozładunek zwierząt z ciężarówek na terenie jednej z rzeźni w woj. zachodniopomorskim. Na licznych nagraniach udokumentowano okrucieństwo i przemoc pracowników rzeźni wobec świń i krów oraz nieprawidłowości związane z transportem zwierząt. Wszystkie nagrania drastycznych praktyk wobec zwierząt pochodzą z jednego miejsca – rzeźni spółdzielni Agrofirma Witkowo. Spółdzielnia zajmuje się hodowlą zwierząt na mięso, mleko i jaja oraz prowadzi rzeźnię i fermę futrzarską.

Brutalne traktowanie zwierząt nie było incydentalne, a wręcz powtarzało się podczas każdego dnia prowadzonej przez aktywistów obserwacji. Aktywiści Basty i Vivy w rzeźni Agrofirmy zarejestrowali m.in.:

- kopanie i bicie zwierząt we wrażliwe części ciała np. głowę;

- ciągnięcie za uszy;

- uderzanie zwierząt młotkiem, pałką i tatuownicą kolcową;

- używanie w niedozwolony sposób poganiacza elektrycznego;

- wprowadzanie do rzeźni zwierząt rannych i z poważnymi kontuzjami nóg;

- dopuszczenie do tratowania osłabionych, leżących świń przez inne zwierzęta.

W oparciu nagrania video zebrane w czasie śledztwa Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez pracowników rzeźni.


Po roku śledztwa prokuratury trzynaście osób z rzeźni w Wtikowie (Zachodniopomorskie) stanie przed sądem za znęcanie się nad zwierzętami.

-----------
Szczecin, dnia 7 lipca 2017 r.

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia, przeciwko trzynastu osobom podejrzanym o popełnienie na terenie ubojni w miejscowości Witkowo, w okresie od 8 lutego 2016 r. do dnia 4 sierpnia 2016 r. szeregu przestępstw polegających na znęcaniu się nad zwierzętami – bydłem i trzodą chlewną, tj. świniami, krowami i cielętami podczas ich transportu i rozładunku, między innymi poprzez bicie różnymi przedmiotami, a także kopanie nogami po ciele i rażenie zwierzęcia poganiaczem elektrycznym tj. o przestępstwa z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt i inne.

Postępowanie przygotowawcze zostało zainicjowane zawiadomieniem Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA! z siedzibą w Warszawie. W toku postępowania zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym między innymi otrzymano od zawiadamiającego nagrania, zawierające sceny maltretowania zwierząt – bydła i trzody chlewnej, podczas ich rozładunku na terenie ubojni w miejscowości Witkowo. Jak ustalono zwierzęta podczas rozładunku, były głównie uderzane przez podejrzanych różnymi przedmiotami, tj. rurką, młotkiem, tatuownicą, a także bite i kopane. Miało miejsce również rażenie zwierzęcia poganiaczem elektrycznym. Zachowanie sprawców powodowało także, że transportowane do ubojni zwierzęta były narażone na zbędne cierpienie i stres. Takie działania są zabronione przez przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (art. 6 ust. 2 pkt 4 i 6 tej ustawy).

Zgromadzone w sprawie dowody pozwoliły na przedstawienie zarzutów trzynastu osobom, które dokonywały rozładunku zwierząt. Podejrzani są w wieku od 26 do 66 lat. Jeden z podejrzanych był w przeszłości karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanym czyny z art. 35 ust. 1 a ustawy o ochronie zwierząt  grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

http://www.szczecin.po.gov.pl/2017/07/akt-oskarzenia-przeciwko-sprawcom-podejrzanym-o-znecanie-sie-nad-zwierzetami-na-terenie-ubojni-w-witkowie-sprawa-prokuratury-rejonowej-w-stargardzie/
-----------